APTDC20H1201G, Microchip Technology, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Bridge Rectifiers, BRIDGE RECT 1PHASE 1.2KV 20A SP1
IC EEPROM 1MBIT SPI 2.1MHZ 8LAP
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC T18
TVS DIODE 170VWM 334VC CASE 5A
Product Specifications:
MfrPart.ImageAPTDC20H1201GStockMfrImageMicrosemi CorporationStockDescriptionImageBRIDGE RECT 1PHASE 1.2KV 20A SP1StockProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Bridge RectifiersStockPackageImageBulkStockSeriesImage-StockPartStatusImageActiveStockDiodeTypeImageSingle PhaseStockTechnologyImageSilicon Carbide SchottkyStockVoltage-PeakReverse(Max)Image1.2 kVStockCurrent-AverageRectified(Io)Image20 AStockVoltage-Forward(Vf)(Max)@IfImage1.8 V @ 20 AStockCurrent-ReverseLeakage@VrImage400 µA @ 1200 VStockOperatingTemperatureImage-40°C ~ 175°C (TJ)StockMountingTypeImageChassis MountStockPackage/CaseImageSP1StockAPTDC20H1201G | Microchip Technology | NHE Electronics