AT24C1024W-10SI-2.7-T, Microchip Technology, Integrated Circuits (ICs)~Memory, IC EEPROM 1MBIT I2C 1MHZ 8SOIC
AT24C1024W-10SI-2.7-T Images
DIODE GEN PURP 150V 1A D5A
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 64VQFN
TVS DIODE 4.5VWM 6.6VC SMBJ
IC EEPROM 1KBIT I2C 1MHZ 8DIP
TVS DIODE 150VWM 243VC DO214AB
DIODE SMALL-SIGNAL SCHOTTKY
Product Specifications:
MfrPart.: AT24C1024W-10SI-2.7-TMfr: Microchip TechnologyDescription: IC EEPROM 1MBIT I2C 1MHZ 8SOICProduct Category: Integrated Circuits (ICs)~MemoryPackage: Tape & Reel (TR)Series: -PartStatus: ObsoleteMemoryType: Non-VolatileMemoryFormat: EEPROMTechnology: EEPROMMemorySize: 1Mb (128K x 8)MemoryInterface: I²CClockFrequency: 1 MHzWriteCycleTime-WordPage: 10msAccessTime: 550 nsVoltage-Supply: 2.7V ~ 5.5VOperatingTemperature: -40°C ~ 85°C (TA)MountingType: Surface MountPackage/Case: 8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)AT24C1024W-10SI-2.7-T | Microchip Technology | NHE Electronics