AT24C256W-10SU-1.8 Images
AT24C256W-10SU-1.8 Images
Product Attributes:
  • Part Number: AT24C256W-10SU-1.8
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC EEPROM 256KBIT I2C 8SOIC
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Memory
  • AT24C256W-10SU-1.8 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    MASMCJLCE100A
    TVS DIODE 100VWM 162VC DO214AB
    PIC16LF1704T-I/ST
    IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14TSSOP
    PM42036B-F3EI
    PCIE SWITCH GEN4 BBGA
    2N3765
    PNP TRANSISTOR
    A3P125-FG144I
    IC FPGA 97 I/O 144FBGA
    MCP4141T-503E/MS
    IC DGTL POT 50KOHM 129TAP 8MSOP
    Product Specifications:
  • MfrPart.: AT24C256W-10SU-1.8
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Memory
  • Package: Tube
  • Series: -
  • PartStatus: Obsolete
  • MemoryType: Non-Volatile
  • MemoryFormat: EEPROM
  • Technology: EEPROM
  • MemorySize: 256Kb (32K x 8)
  • MemoryInterface: I²C
  • ClockFrequency: 400 kHz
  • WriteCycleTime-WordPage: 10ms
  • AccessTime: 900 ns
  • Voltage-Supply: 1.8V ~ 3.6V
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C (TA)
  • MountingType: Surface Mount
  • Package/Case: 8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)