AT24C256W-10SU-2.7, Microchip Technology, Integrated Circuits (ICs)~Memory, IC EEPROM 256KBIT I2C 1MHZ 8SOIC
AT24C256W-10SU-2.7 Images
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMLJ
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 20SOIC
IC REG LINEAR 3V 150MA 8MSOP
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SSOP
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20VQFN
IC BATT CNTL LI-ION 1CEL SOT23-5
Product Specifications:
MfrPart.: AT24C256W-10SU-2.7Mfr: Microchip TechnologyDescription: IC EEPROM 256KBIT I2C 1MHZ 8SOICProduct Category: Integrated Circuits (ICs)~MemoryPackage: TubeSeries: -PartStatus: ObsoleteMemoryType: Non-VolatileMemoryFormat: EEPROMTechnology: EEPROMMemorySize: 256Kb (32K x 8)MemoryInterface: I²CClockFrequency: 1 MHzWriteCycleTime-WordPage: 10msAccessTime: 550 nsVoltage-Supply: 2.7V ~ 5.5VOperatingTemperature: -40°C ~ 85°C (TA)MountingType: Surface MountPackage/Case: 8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)AT24C256W-10SU-2.7 | Microchip Technology | NHE Electronics