AT27BV040-12JU Images
AT27BV040-12JU Images
Product Attributes:
  • Part Number: AT27BV040-12JU
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC EPROM 4MBIT PARALLEL 32PLCC
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Memory
  • AT27BV040-12JU Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    MP4KE22A
    TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC DO204AL
    M2GL060T-FG484I
    IC FPGA 267 I/O 484FBGA
    MXLP6KE6.8CA
    TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC T18
    MSMLG16AE3
    TVS DIODE 16VWM 26VC SMLG
    AT25256T2-10TI
    JAN1N6128
    TVS DIODE 62.2VWM 118.44VC AXIAL
    Product Specifications:
  • MfrPart.: AT27BV040-12JU
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Memory
  • Package: Tube
  • Series: -
  • PartStatus: Obsolete
  • MemoryType: Non-Volatile
  • MemoryFormat: EPROM
  • Technology: EPROM - OTP
  • MemorySize: 4Mb (512K x 8)
  • MemoryInterface: Parallel
  • ClockFrequency: -
  • WriteCycleTime-WordPage: -
  • AccessTime: 120 ns
  • Voltage-Supply: 2.7V ~ 3.6V, 4.5V ~ 5.5V
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C (TC)