AT49F001-55VI Images
AT49F001-55VI Images
Product Attributes:
  • Part Number: AT49F001-55VI
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC FLASH 1MBIT PARALLEL 32VSOP
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Memory
  • AT49F001-55VI Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    AT91SAM7XC-EK
    AT91SAM7XC EVAL BRD
    A3P1000L-FG144I
    IC FPGA 97 I/O 144FBGA
    MXLLCE60AE3
    TVS DIODE 60VWM 96.8VC CASE-1
    DSC1103BL1-100.0000T
    MEMS OSC XO 100.0000MHZ LVDS SMD
    AT49F002NT-90JI
    IC FLASH 2MBIT PARALLEL 32PLCC
    1N6010D
    DIODE ZENER 27V 500MW DO35
    Product Specifications:
  • MfrPart.: AT49F001-55VI
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Memory
  • Package: Tray
  • Series: -
  • PartStatus: Obsolete
  • MemoryType: Non-Volatile
  • MemoryFormat: FLASH
  • Technology: FLASH
  • MemorySize: 1Mb (128K x 8)
  • MemoryInterface: Parallel
  • ClockFrequency: -
  • WriteCycleTime-WordPage: 50µs
  • AccessTime: 55 ns
  • Voltage-Supply: 4.5V ~ 5.5V
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C (TC)
  • MountingType: Surface Mount
  • Package/Case: 32-TFSOP (0.488, 12.40mm Width)