AT49F1024-55VI Images
AT49F1024-55VI Images
Product Attributes:
  • Part Number: AT49F1024-55VI
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC FLASH 1MBIT PARALLEL 40VSOP
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Memory
  • AT49F1024-55VI Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    MCP73838T-FJI/UN
    IC BATT CHG LI-ION 1CELL 10MSOP
    CEC1702Q-B1-SX-TR
    CRYPTO EMBEDDED CONTROLLER 480 K
    1N4584AUR-1/TR
    DIODE ZENER TEMP COMPENSATED
    JANTX1N4496CUS
    DIODE ZENER 200V 1.5W D5A
    SY89327LMG-TR
    IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL 8MLF
    SM16LC08/TR13
    TVS DIODE 8VWM 16SO
    Product Specifications:
  • MfrPart.: AT49F1024-55VI
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Memory
  • Package: Tray
  • Series: -
  • PartStatus: Obsolete
  • MemoryType: Non-Volatile
  • MemoryFormat: FLASH
  • Technology: FLASH
  • MemorySize: 1Mb (64K x 16)
  • MemoryInterface: Parallel
  • ClockFrequency: -
  • WriteCycleTime-WordPage: 50µs
  • AccessTime: 55 ns
  • Voltage-Supply: 4.5V ~ 5.5V
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C (TC)
  • MountingType: Surface Mount
  • Package/Case: 40-TFSOP (0.488, 12.40mm Width)