IC COMP PP I/O SNGL 1.6V 8MSOP
MEMS OSC XO 80.0000MHZ CMOS SMD
IC REG LINEAR 5V 5A TO263-5
IC LASER DRV 155MBPS 5.5V 10MSOP
Product Specifications:
MfrPart.: AT90PWM2-16SQRMfr: Microchip TechnologyDescription: IC MCU 8BIT 8KB FLASH 24SOICProduct Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - MicrocontrollersPackage: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Cut Tape (CT)Series: AVR® 90PWM LightingPartStatus: ActiveCoreProcessor: AVRCoreSize: 8-BitSpeed: 16MHzConnectivity: SPI, UART/USARTPeripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDTNumberofI/O: 19ProgramMemorySize: 8KB (8K x 8)ProgramMemoryType: FLASHEEPROMSize: 512 x 8RAMSize: 512 x 8Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 2.7V ~ 5.5VDataConverters: A/D 8x10b; D/A 1x10bOscillatorType: InternalOperatingTemperature: -40°C ~ 105°C (TA)MountingType: Surface MountPackage/Case: 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)AT90PWM2-16SQR | Microchip Technology | NHE Electronics