ATMEGA48PV-10AUR Images
ATMEGA48PV-10AUR Images
Product Attributes:
  • Part Number: ATMEGA48PV-10AUR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 8BIT 4KB FLASH 32TQFP
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • ATMEGA48PV-10AUR Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    1N821A (DO35)
    DIODE ZENER 6.2V 500MW DO35
    PIC16HV753-E/SL
    IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14SOIC
    MXSMCGLCE54AE3
    TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMCG
    JANS1N4969CUS
    VOLTAGE REGULATOR
    MIC6315-30D3UY-TR
    IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SOT143
    JANS1N4471US/TR
    VOLTAGE REGULATOR
    Product Specifications:
  • MfrPart.: ATMEGA48PV-10AUR
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
  • Series: AVR® ATmega
  • PartStatus: Active
  • CoreProcessor: AVR
  • CoreSize: 8-Bit
  • Speed: 10MHz
  • Connectivity: I²C, SPI, UART/USART
  • Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • NumberofI/O: 23
  • ProgramMemorySize: 4KB (2K x 16)
  • ProgramMemoryType: FLASH
  • EEPROMSize: 256 x 8
  • RAMSize: 512 x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 1.8V ~ 5.5V
  • DataConverters: A/D 8x10b
  • OscillatorType: Internal
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C (TA)