ATMEGA8515-16JJ Images
ATMEGA8515-16JJ Images
Product Attributes:
  • Part Number: ATMEGA8515-16JJ
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44PLCC
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • ATMEGA8515-16JJ Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    DSC1001AI5-050.0000
    MEMS OSC XO 50.0000MHZ CMOS SMD
    1N5239A/TR
    VOLTAGE REGULATOR
    DSPIC33FJ32GP104T-I/TL
    IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44VTLA
    LX1721-01 EVAL KIT
    KIT EVAL AMP STEREO CLASS D
    PIC16C73B-04E/SS
    IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SSOP
    24LC256T-I/MS
    IC EEPROM 256KBIT I2C 8MSOP
    Product Specifications:
  • MfrPart.: ATMEGA8515-16JJ
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tube
  • Series: AVR® ATmega
  • PartStatus: Obsolete
  • CoreProcessor: AVR
  • CoreSize: 8-Bit
  • Speed: 16MHz
  • Connectivity: EBI/EMI, SPI, UART/USART
  • Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • NumberofI/O: 35
  • ProgramMemorySize: 8KB (4K x 16)
  • ProgramMemoryType: FLASH
  • EEPROMSize: 512 x 8
  • RAMSize: 512 x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 4.5V ~ 5.5V
  • DataConverters: -
  • OscillatorType: Internal
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C (TA)