ATTINY2313-20SU Images
ATTINY2313-20SU Images
Product Attributes:
  • Part Number: ATTINY2313-20SU
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20SOIC
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • ATTINY2313-20SU Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    A54SX32A-TQ176M
    IC FPGA 147 I/O 176TQFP
    PIC24FV32KA301T-I/SS
    IC MCU 16BIT 32KB FLASH 20SSOP
    24LC014T-I/ST
    IC EEPROM 1KBIT I2C 8TSSOP
    JANTXV1N5298-1/TR
    CURRENT REGULATOR
    PIC16LC710T-04/SO
    IC MCU 8BIT 896B OTP 18SOIC
    MCP4023T-103E/CH
    IC DGTL POT 10KOHM 64TAP SOT23-6
    Product Specifications:
  • MfrPart.: ATTINY2313-20SU
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tube
  • Series: AVR® ATtiny
  • PartStatus: Active
  • CoreProcessor: AVR
  • CoreSize: 8-Bit
  • Speed: 20MHz
  • Connectivity: SPI, UART/USART
  • Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • NumberofI/O: 18
  • ProgramMemorySize: 2KB (1K x 16)
  • ProgramMemoryType: FLASH
  • EEPROMSize: 128 x 8
  • RAMSize: 128 x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 2.7V ~ 5.5V
  • DataConverters: -
  • OscillatorType: Internal
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C (TA)
  • MountingType: Surface Mount
  • Package/Case: 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)