ATTINY2313V-10SU Images
ATTINY2313V-10SU Images
Product Attributes:
  • Part Number: ATTINY2313V-10SU
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20SOIC
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • ATTINY2313V-10SU Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    DSC612PI2A-01GV
    MEMS OSC AUTO LOWPWR -40C-85C
    1N4566A-1/TR
    DIODE ZENER TEMP COMPENSATED
    AT28HC256-90SA
    IC EEPROM 256KBIT PAR 28SOIC
    JANTXV1N6345US
    DIODE ZENER
    JAN1N3342RB
    ZENER DIODE
    PIC24EP32MC204-H/PT
    IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44TQFP
    Product Specifications:
  • MfrPart.: ATTINY2313V-10SU
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tube
  • CoreSize: 8-Bit
  • Speed: 10MHz
  • Connectivity: SPI, UART/USART
  • Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • NumberofI/O: 18
  • ProgramMemorySize: 2KB (1K x 16)
  • ProgramMemoryType: FLASH
  • EEPROMSize: 128 x 8
  • RAMSize: 128 x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 1.8V ~ 5.5V
  • DataConverters: -
  • OscillatorType: Internal
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C (TA)
  • MountingType: Surface Mount
  • Package/Case: 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)