ATTINY861V-10SUR Images
ATTINY861V-10SUR Images
Product Attributes:
  • Part Number: ATTINY861V-10SUR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20SOIC
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • ATTINY861V-10SUR Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    AC164315
    MODULE SKT MPLAB PM3 44TQFP
    MSMCJ64CAE3
    TVS DIODE 64VWM 103VC DO214AB
    IS1871SF-102-TRAY
    BLUETOOTH BLE IC 6X6MM I-TEMP
    AT49BV320ST-70CU
    IC FLASH 32MBIT PARALLEL 64CBGA
    MIC5236-1.8BM
    IC REG LINEAR 1.8V 150MA 8SOIC
    1N4900/TR
    DIODE ZENER TEMP COMPENSATED
    Product Specifications:
  • MfrPart.: ATTINY861V-10SUR
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Cut Tape (CT)
  • CoreSize: 8-Bit
  • Speed: 10MHz
  • Connectivity: USI
  • Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • NumberofI/O: 16
  • ProgramMemorySize: 8KB (4K x 16)
  • ProgramMemoryType: FLASH
  • EEPROMSize: 512 x 8
  • RAMSize: 512 x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 1.8V ~ 5.5V
  • DataConverters: A/D 11x10b
  • OscillatorType: Internal
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C (TA)
  • MountingType: Surface Mount
  • Package/Case: 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)