DSC1101CE5-049.1520T Images
DSC1101CE5-049.1520T Images
Product Attributes:
  • Part Number: DSC1101CE5-049.1520T
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: MEMS OSC LOW POWER LVCMOS 20C-7
  • Category: Crystals, Oscillators, Resonators~Oscillators
  • DSC1101CE5-049.1520T Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    JANTXV1N6053A
    TVS DIODE 33VWM 53.9VC DO13
    ATMEGA164PA-CUR
    IC MCU 8BIT 16KB FLASH 49VFBGA
    AT42QT1085-AUR
    IC TOUCH SENSOR 8KEY 32TQFP
    DSC1001DC1-074.2500
    MEMS OSC XO 74.2500MHZ CMOS SMD
    MPLAD15KP48A/TR
    TVS DIODE 48VWM 77.4VC PLAD
    TC1263-2.5VAT
    IC REG LINEAR 2.5V 500MA TO220-5
    Product Specifications:
  • MfrPart.: DSC1101CE5-049.1520T
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Crystals, Oscillators, Resonators~Oscillators
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: DSC1101
  • PartStatus: Active
  • BaseResonator: MEMS
  • Type: XO (Standard)
  • Frequency: 49.152 MHz
  • Function: Standby (Power Down)
  • Output: CMOS
  • Voltage-Supply: 2.25V ~ 3.6V
  • FrequencyStability: -
  • AbsolutePullRange(APR): ±10ppm
  • OperatingTemperature: -20°C ~ 70°C
  • SpreadSpectrumBandwidth: -
  • Current-Supply(Max): 35mA
  • Ratings: -
  • MountingType: Surface Mount
  • Package/Case: 6-VDFN
  • Size/Dimension: 0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm)