DSC1103BE1-156.2500T Images
DSC1103BE1-156.2500T Images
Product Attributes:
  • Part Number: DSC1103BE1-156.2500T
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: MEMS OSCILLATOR, LOW JITTER, 156
  • Category: Crystals, Oscillators, Resonators~Oscillators
  • DSC1103BE1-156.2500T Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    MCP4011T-103E/MC
    IC DGTL POT 10KOHM 64TAP 8DFN
    ATSAM4S4BB-AN
    IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP
    USB4604I-1080HN
    IC USB HUB/FLASH CTLR 48QFN
    MXLSMCG85CAE3
    TVS DIODE 85VWM 137VC SMCG
    AT49F002T-90JI
    IC FLASH 2MBIT PARALLEL 32PLCC
    MIC4469ZWM
    IC GATE DRVR LOW-SIDE 16SOIC
    Product Specifications:
  • MfrPart.: DSC1103BE1-156.2500T
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Crystals, Oscillators, Resonators~Oscillators
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: DSC1103
  • Type: XO (Standard)
  • Frequency: 156.25 MHz
  • Function: Standby (Power Down)
  • Output: LVDS
  • Voltage-Supply: 2.25V ~ 3.63V
  • FrequencyStability: ±50ppm
  • AbsolutePullRange(APR): -
  • OperatingTemperature: -20°C ~ 70°C
  • SpreadSpectrumBandwidth: -
  • Current-Supply(Max): 32mA
  • Ratings: -
  • MountingType: Surface Mount
  • Package/Case: 6-VDFN
  • Size/Dimension: 0.197 L x 0.126 W (5.00mm x 3.20mm)