DSC6001CI1A-007.3728 Images
DSC6001CI1A-007.3728 Images
Product Attributes:
  • Part Number: DSC6001CI1A-007.3728
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: MEMS OSCILLATOR ULTRA LOW POWER
  • Category: Crystals, Oscillators, Resonators~Oscillators
  • DSC6001CI1A-007.3728 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    1N5934A
    DIODE ZENER
    PIC16F18325-I/P
    IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14DIP
    MASMLG24A
    TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMLG
    ATF16V8C-7JI
    IC PLD 8MC 7.5NS 20PLCC
    PIC24FV16KM102T-I/ML
    IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28QFN
    1PMT5918A/TR7
    DIODE ZENER 5.1V 3W DO216AA
    Product Specifications:
  • MfrPart.: DSC6001CI1A-007.3728
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Crystals, Oscillators, Resonators~Oscillators
  • Package: Tube
  • Series: DSC60XX
  • PartStatus: Obsolete
  • BaseResonator: MEMS
  • Type: XO (Standard)
  • Frequency: 7.3728 MHz
  • Function: Enable/Disable
  • Output: CMOS
  • Voltage-Supply: 1.71V ~ 3.63V
  • FrequencyStability: ±50ppm
  • AbsolutePullRange(APR): -
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C
  • SpreadSpectrumBandwidth: -
  • Current-Supply(Max): 1.3mA (Typ)
  • Ratings: AEC-Q100
  • MountingType: Surface Mount
  • Package/Case: 4-VDFN
  • Size/Dimension: 0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm)