DSC6001JE2B-024.0000 Images
DSC6001JE2B-024.0000 Images
Product Attributes:
  • Part Number: DSC6001JE2B-024.0000
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: MEMS CMOS OSC SMD
  • Category: Crystals, Oscillators, Resonators~Oscillators
  • DSC6001JE2B-024.0000 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    DM173001
    PICDEM 17 PIC17C7XX EVAL BRD
    AT24C08-10TI-1.8
    IC EEPROM 8KBIT I2C 8TSSOP
    SMBJ6.5CE3/TR13
    TVS DIODE 6.5VWM 12.3VC SMBJ
    CDLL824
    DIODE ZENER
    MASMLJ8.5CAE3
    TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO214AB
    PIC16F872-E/SS
    IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SSOP
    Product Specifications:
  • MfrPart.: DSC6001JE2B-024.0000
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Crystals, Oscillators, Resonators~Oscillators
  • Package: Tube
  • Series: DSC60XXB
  • PartStatus: Active
  • BaseResonator: MEMS
  • Type: XO (Standard)
  • Frequency: 24 MHz
  • Function: Enable/Disable
  • Output: CMOS
  • Voltage-Supply: 1.71V ~ 3.63V
  • FrequencyStability: ±25ppm
  • AbsolutePullRange(APR): -
  • OperatingTemperature: -20°C ~ 70°C
  • SpreadSpectrumBandwidth: -
  • Current-Supply(Max): 1.3mA (Typ)
  • Ratings: AEC-Q100
  • MountingType: Surface Mount
  • Package/Case: 4-VLGA
  • Size/Dimension: 0.098 L x 0.079 W (2.50mm x 2.00mm)