DSC6001JI3B-005K280 Images
DSC6001JI3B-005K280 Images
Product Attributes:
  • Part Number: DSC6001JI3B-005K280
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: MEMS OSC AUTO LOWPWR -40C-85C
  • Category: Crystals, Oscillators, Resonators~Oscillators
  • DSC6001JI3B-005K280 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    MCP3422A2-E/MS
    IC ADC 18BIT SIGMA-DELTA 8MSOP
    MCP2544FDT-H/SN
    IC TRANSCEIVER 1/1 8SOIC
    PIC12HV752-I/P
    IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DIP
    24FC64-I/SN
    IC EEPROM 64KBIT I2C 1MHZ 8SOIC
    1N5290UR-1
    CURRENT REGULATOR DIODE
    JAN1N6129
    TVS DIODE 69.2VWM 131.36VC AXIAL
    Product Specifications:
  • MfrPart.: DSC6001JI3B-005K280
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Crystals, Oscillators, Resonators~Oscillators
  • Package: Tube
  • Series: DSC60XXB
  • PartStatus: Active
  • BaseResonator: MEMS
  • Type: XO (Standard)
  • Frequency: 5.28 kHz
  • Function: Enable/Disable
  • Output: CMOS
  • Voltage-Supply: 1.8V ~ 3.3V
  • FrequencyStability: ±20ppm
  • AbsolutePullRange(APR): -
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C
  • SpreadSpectrumBandwidth: -
  • Current-Supply(Max): 1.3mA (Typ)
  • Ratings: AEC-Q100
  • MountingType: Surface Mount
  • Package/Case: 4-VLGA
  • Size/Dimension: 0.098 L x 0.079 W (2.50mm x 2.00mm)