DSC6011CI2A-048.0000T Images
DSC6011CI2A-048.0000T Images
Product Attributes:
  • Part Number: DSC6011CI2A-048.0000T
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: MEMS OSC ULTRA LOW POWER LVCMOS
  • Category: Crystals, Oscillators, Resonators~Oscillators
  • DSC6011CI2A-048.0000T Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    SY100E212JC
    IC REGISTER 3-BIT SCAN 28-PLCC
    PIC16C622-20E/SO
    IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18SOIC
    93AA76C-I/ST
    IC EEPROM 8KBIT SPI 3MHZ 8TSSOP
    MSMBJ16CAE3
    TVS DIODE 16VWM 26VC SMBJ
    MPLAD15KP24CAE3
    TVS DIODE 24VWM 38.9VC PLAD
    MASMCG48CA
    TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMCG
    Product Specifications:
  • MfrPart.: DSC6011CI2A-048.0000T
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Crystals, Oscillators, Resonators~Oscillators
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: DSC60XX
  • PartStatus: Obsolete
  • BaseResonator: MEMS
  • Type: XO (Standard)
  • Frequency: 48 MHz
  • Function: Standby (Power Down)
  • Output: CMOS
  • Voltage-Supply: 1.71V ~ 3.63V
  • FrequencyStability: -
  • AbsolutePullRange(APR): ±25ppm
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C
  • SpreadSpectrumBandwidth: -
  • Current-Supply(Max): 1.3mA (Typ)
  • Ratings: AEC-Q100
  • MountingType: Surface Mount
  • Package/Case: 4-VDFN
  • Size/Dimension: 0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm)