DSC6011JE2B-032K768 Images
DSC6011JE2B-032K768 Images
Product Attributes:
  • Part Number: DSC6011JE2B-032K768
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: MEMS OSC ULTTA LOW POWET LVCMOS
  • Category: Crystals, Oscillators, Resonators~Oscillators
  • DSC6011JE2B-032K768 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    ATSAM4LS2AA-AUR
    IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48TQFP
    DSC400-3333Q0001KI1T
    MEMS OSC XO 2.25V-3.6V 20VFQFN
    1N6060A/TR
    TVS DIODE 64VWM 103VC DO13
    MIC5320-MMYD6-TR
    IC REG LINEAR 2.8V/2.8V TSOT23-6
    MXPLAD36KP60A
    TVS DIODE 60VWM 96.8VC PLAD
    1N823AUR-1
    DIODE ZENER 6.2V 500MW DO213AA
    Product Specifications:
  • MfrPart.: DSC6011JE2B-032K768
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Crystals, Oscillators, Resonators~Oscillators
  • Package: Tube
  • Series: DSC60XXB
  • PartStatus: Active
  • BaseResonator: MEMS
  • Type: XO (Standard)
  • Frequency: 32.768 kHz
  • Function: Standby (Power Down)
  • Output: CMOS
  • Voltage-Supply: 1.8V ~ 3.3V
  • FrequencyStability: -
  • AbsolutePullRange(APR): ±25ppm
  • OperatingTemperature: -20°C ~ 70°C
  • SpreadSpectrumBandwidth: -
  • Current-Supply(Max): 1.3mA (Typ)
  • Ratings: AEC-Q100
  • MountingType: Surface Mount
  • Package/Case: 4-VLGA
  • Size/Dimension: 0.098 L x 0.079 W (2.50mm x 2.00mm)