DSC6083CI2A-800K000T Images
DSC6083CI2A-800K000T Images
Product Attributes:
  • Part Number: DSC6083CI2A-800K000T
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: MEMS OSCILLATOR ULTRA LOW POWER
  • Category: Crystals, Oscillators, Resonators~Oscillators
  • DSC6083CI2A-800K000T Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    MAPLAD30KP110AE3
    TVS DIODE 110VWM 177VC PLAD
    DSPIC33FJ128MC802-I/SO
    IC MCU 16BIT 128KB FLASH 28SOIC
    TC7107ACLW713
    IC DRVR 7 SEG 3 1/2 DIGIT 44PLCC
    SY58021UMG-TR
    IC CLK BUFFER 1:4 4GHZ 16MLF
    PIC32MX675F256LT-80V/BG
    IC MCU 32BIT 256KB FLSH 121TFBGA
    JAN1N974DUR-1/TR
    VOLTAGE REGULATOR
    Product Specifications:
  • MfrPart.: DSC6083CI2A-800K000T
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Crystals, Oscillators, Resonators~Oscillators
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: DSC60XX
  • PartStatus: Obsolete
  • BaseResonator: MEMS
  • Type: XO (Standard)
  • Frequency: 800 kHz
  • Function: -
  • Output: CMOS
  • Voltage-Supply: 1.71V ~ 3.63V
  • FrequencyStability: ±25ppm
  • AbsolutePullRange(APR): -
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C
  • SpreadSpectrumBandwidth: -
  • Current-Supply(Max): 1.3mA (Typ)
  • Ratings: AEC-Q100
  • MountingType: Surface Mount
  • Package/Case: 4-VDFN
  • Size/Dimension: 0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm)