DSC6083HI1A-745K000 Images
DSC6083HI1A-745K000 Images
Product Attributes:
  • Part Number: DSC6083HI1A-745K000
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: MEMS OSC ULTRA LOW POWER LVCMOS
  • Category: Crystals, Oscillators, Resonators~Oscillators
  • DSC6083HI1A-745K000 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    ATTINY26L-8SC
    IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20SOIC
    ATSAMD20J18A-AUT
    IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP
    JANTXV2N3716
    NPN TRANSISTOR
    A54SX32A-2TQ176I
    IC FPGA 147 I/O 176TQFP
    MAPLAD15KP64CA
    TVS DIODE 64VWM 103VC PLAD
    AT24C02C-PUM
    IC EEPROM 2KBIT I2C 1MHZ 8DIP
    Product Specifications:
  • MfrPart.: DSC6083HI1A-745K000
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Crystals, Oscillators, Resonators~Oscillators
  • Package: Bag
  • Series: DSC60XX
  • PartStatus: Obsolete
  • BaseResonator: MEMS
  • Type: XO (Standard)
  • Frequency: 745 kHz
  • Function: -
  • Output: CMOS
  • Voltage-Supply: 1.71V ~ 3.63V
  • FrequencyStability: -
  • AbsolutePullRange(APR): ±50ppm
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C
  • SpreadSpectrumBandwidth: -
  • Current-Supply(Max): 1.3mA (Typ)
  • Ratings: AEC-Q100
  • MountingType: Surface Mount
  • Package/Case: 4-VFLGA
  • Size/Dimension: 0.063 L x 0.047 W (1.60mm x 1.20mm)