DSC6102JI1B-060.0000 Images
DSC6102JI1B-060.0000 Images
Product Attributes:
  • Part Number: DSC6102JI1B-060.0000
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: MEMS OSC AUTO LOWPWR -40C-85C
  • Category: Crystals, Oscillators, Resonators~Oscillators
  • DSC6102JI1B-060.0000 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    1N6354US
    DIODE ZENER
    PIC12F509-E/MS
    IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 8MSOP
    DSC1200DL3-PROGT
    DIFF MEMS OSC OTP SMD
    EX128-PTQ100I
    IC FPGA 70 I/O 100TQFP
    1N4742AUR/TR
    VOLTAGE REGULATOR
    PIC17C44-33I/P
    IC MCU 8BIT 16KB OTP 40DIP
    Product Specifications:
  • MfrPart.: DSC6102JI1B-060.0000
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Crystals, Oscillators, Resonators~Oscillators
  • Package: Tube
  • Series: DSC61XX
  • PartStatus: Active
  • BaseResonator: MEMS
  • Type: XO (Standard)
  • Frequency: 60 MHz
  • Function: Enable/Disable
  • Output: CMOS
  • Voltage-Supply: 1.8V ~ 3.3V
  • FrequencyStability: ±50ppm
  • AbsolutePullRange(APR): -
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C
  • SpreadSpectrumBandwidth: -
  • Current-Supply(Max): 3mA (Typ)
  • Ratings: AEC-Q100
  • MountingType: Surface Mount
  • Package/Case: 4-VLGA
  • Size/Dimension: 0.098 L x 0.079 W (2.50mm x 2.00mm)