DSC6102JI1B-060.0000T Images
DSC6102JI1B-060.0000T Images
Product Attributes:
  • Part Number: DSC6102JI1B-060.0000T
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: MEMS OSC AUTO LOWPWR -40C-85C
  • Category: Crystals, Oscillators, Resonators~Oscillators
  • DSC6102JI1B-060.0000T Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    DSPIC30F3012T-30I/SO
    IC MCU 16BIT 24KB FLASH 18SOIC
    MXPLAD18KP8.0AE3
    TVS DIODE 8VWM 13.6VC PLAD
    MPLAD15KP54A
    TVS DIODE 54VWM 87.1VC PLAD
    1N972B
    DIODE ZENER 30V 500MW DO7
    MCP1700T-5002E/MB
    IC REG LINEAR 5V 250MA SOT89-3
    DSC2311KI2-R0045
    MEMS OSC XO 2.25V-3.6V 6VDFN
    Product Specifications:
  • MfrPart.: DSC6102JI1B-060.0000T
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Crystals, Oscillators, Resonators~Oscillators
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: DSC61XX
  • Type: XO (Standard)
  • Frequency: 60 MHz
  • Function: Enable/Disable
  • Output: CMOS
  • Voltage-Supply: 1.8V ~ 3.3V
  • FrequencyStability: ±50ppm
  • AbsolutePullRange(APR): -
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C
  • SpreadSpectrumBandwidth: -
  • Current-Supply(Max): 3mA (Typ)
  • Ratings: AEC-Q100
  • MountingType: Surface Mount
  • Package/Case: 4-VLGA
  • Size/Dimension: 0.098 L x 0.079 W (2.50mm x 2.00mm)