DSC6183CI2A-007K629 Images
DSC6183CI2A-007K629 Images
Product Attributes:
  • Part Number: DSC6183CI2A-007K629
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: MEMS OSC ULTRA LOW POWER LVCMOS
  • Category: Crystals, Oscillators, Resonators~Oscillators
  • DSC6183CI2A-007K629 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    A54SX16P-TQG144I
    IC FPGA 113 I/O 144TQFP
    DSC1122CI5-048.0020T
    MEMS OSC XO 48.0020MHZ LVPECL
    GMP4235-GM1
    SI PIN NON HERMETIC PLASTIC SMT
    1N6701
    DIODE SCHOTTKY
    MSMLG13CA/TR
    TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMLG
    MX1.5KE33AE3
    TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC CASE-1
    Product Specifications:
  • MfrPart.: DSC6183CI2A-007K629
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Crystals, Oscillators, Resonators~Oscillators
  • Package: Bag
  • Series: DSC61XX
  • PartStatus: Obsolete
  • BaseResonator: MEMS
  • Type: XO (Standard)
  • Frequency: 7.629 kHz
  • Function: -
  • Output: CMOS
  • Voltage-Supply: 1.8V ~ 3.3V
  • FrequencyStability: ±25ppm
  • AbsolutePullRange(APR): -
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C
  • SpreadSpectrumBandwidth: -
  • Current-Supply(Max): 3mA (Typ)
  • Ratings: AEC-Q100
  • MountingType: Surface Mount
  • Package/Case: 4-VDFN
  • Size/Dimension: 0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm)