DSPIC33FJ16GS404T-I/ML Images
DSPIC33FJ16GS404T-I/ML Images
Product Attributes:
  • Part Number: DSPIC33FJ16GS404T-I/ML
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 16BIT 16KB FLASH 44QFN
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • DSPIC33FJ16GS404T-I/ML Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    1N5246A
    DIODE ZENER
    DSC6101JI3B-485K000
    MEMS OSCILLATOR, ULTRA LOW POWER
    ATMXT641T-DEV-PCB
    EVAL BOARD FOR MXT641T
    MXSMLG9.0AE3
    TVS DIODE 9VWM 15.4VC SMLG
    LE9643AQCT
    IC TELECOM INTERFACE 36QFN
    MSCSM70AM025CT6AG
    PM-MOSFET-SIC-SBD~-SP6C
    Product Specifications:
  • MfrPart.: DSPIC33FJ16GS404T-I/ML
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: dsPIC™ 33F
  • PartStatus: Active
  • CoreProcessor: dsPIC
  • CoreSize: 16-Bit
  • Speed: 40 MIPs
  • Connectivity: I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • NumberofI/O: 35
  • ProgramMemorySize: 16KB (16K x 8)
  • ProgramMemoryType: FLASH
  • EEPROMSize: -
  • RAMSize: 2K x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 3V ~ 3.6V
  • DataConverters: A/D 8x10b
  • OscillatorType: Internal
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C (TA)