DSPIC33FJ16GS502-H/SP Images
DSPIC33FJ16GS502-H/SP Images
Product Attributes:
  • Part Number: DSPIC33FJ16GS502-H/SP
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SPDIP
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • DSPIC33FJ16GS502-H/SP Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    1N6006UR-1
    DIODE ZENER
    R3660
    RECTIFIER
    PIC16LC55A-04/SS
    IC MCU 8BIT 768B OTP 28SSOP
    DSC8101CI2T
    MEMS OSC PROG BLANK 10MHZ-100MHZ
    MPLAD7.5KP45A
    TVS DIODE
    TPFLXIC016
    IC INTERFACE SPECIALIZED USB
    Product Specifications:
  • MfrPart.: DSPIC33FJ16GS502-H/SP
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tube
  • Series: Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33F
  • PartStatus: Active
  • CoreProcessor: dsPIC
  • CoreSize: 16-Bit
  • Speed: 40 MIPs
  • Connectivity: I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • NumberofI/O: 21
  • ProgramMemorySize: 16KB (16K x 8)
  • ProgramMemoryType: FLASH
  • EEPROMSize: -
  • RAMSize: 2K x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 3V ~ 3.6V
  • DataConverters: A/D 16x10b; D/A 4x10b
  • OscillatorType: Internal
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 150°C (TA)
  • MountingType: Through Hole
  • Package/Case: 28-DIP (0.300, 7.62mm)