DSPIC33FJ64GP708AT-I/PT Images
DSPIC33FJ64GP708AT-I/PT Images
Product Attributes:
  • Part Number: DSPIC33FJ64GP708AT-I/PT
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80TQFP
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • DSPIC33FJ64GP708AT-I/PT Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    AT32UC3A364S-ALUR
    IC MCU 32BIT 64KB FLASH 144LQFP
    MXSMBJ33A
    TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMBJ
    JANTX1N982BUR-1/TR
    VOLTAGE REGULATOR
    1.5KE56CAE3/TR13
    TVS DIODE 47.8VWM 77VC CASE-1
    JAN1N5617
    DIODE GEN PURP 400V 1A AXIAL
    PIC16F1783-I/SS
    IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SSOP
    Product Specifications:
  • MfrPart.: DSPIC33FJ64GP708AT-I/PT
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: dsPIC™ 33F
  • PartStatus: Active
  • CoreProcessor: dsPIC
  • CoreSize: 16-Bit
  • Speed: 40 MIPs
  • Connectivity: CANbus, I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Peripherals: AC'97, Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
  • NumberofI/O: 69
  • ProgramMemorySize: 64KB (64K x 8)
  • ProgramMemoryType: FLASH
  • EEPROMSize: -
  • RAMSize: 16K x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 3V ~ 3.6V
  • DataConverters: A/D 24x10/12b
  • OscillatorType: Internal
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C (TA)