EPS17HR2, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 17VWM 29.2VC A AXIAL
EPS17HR2 Images
EPS17HR2 Images
Product Attributes:
  • Part Number: EPS17HR2
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 17VWM 29.2VC A AXIAL
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • EPS17HR2 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    DSC1033BC1-024.0000T
    MEMS OSC XO 24.0000MHZ CMOS SMD
    JAN1N4122CUR-1/TR
    VOLTAGE REGULATOR
    MCP33141D-10-E/MS
    IC ADC 12BIT SAR 10MSOP
    MP6KE120CA
    TVS DIODE 102VWM 165VC T18
    11AA02E64T-I/TT
    IC EEPROM 2KBIT SGL WIRE SOT23
    AT91SAM9G25-EK
    AT91SAM9G25 EVAL BRD
    Product Specifications:
  • MfrPart.: EPS17HR2
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Bulk
  • Series: -
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: -
  • BidirectionalChannels: 1
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 17V
  • Voltage-Breakdown(Min): 19V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 29.2V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 30.8A (8/20µs)
  • Power-PeakPulse: 150W
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 175°C (TJ)