JAN1N6631US/TR Images
JAN1N6631US/TR Images
Product Attributes:
  • Part Number: JAN1N6631US/TR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: RECTIFIER UFR,FRR
  • Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single
  • JAN1N6631US/TR Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    A1280A-PQ160C
    IC FPGA 125 I/O 160QFP
    MASMCJLCE26AE3
    TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AB
    JANSR2N2907AUA
    TRANSISTOR RH SMALL-SIGNAL BJT
    AT49LV002NT-12VI
    IC FLASH 2MBIT PARALLEL 32VSOP
    MCP3901A0-E/ML
    IC AFE 2 CHAN 24BIT 20QFN
    1PMT5922A/TR7
    DIODE ZENER 7.5V 3W DO216AA
    Product Specifications:
  • Manufacturer Product Number: JAN1N6631US/TR
  • Mfr: Microchip Technology
  • Detailed Description: RECTIFIER UFR,FRR
  • Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: Military, MIL-PRF-19500/590
  • Part Status: Active
  • Diode Type: Standard
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1.1 V
  • Current - Average Rectified (Io): 1.4A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.6 V @ 1.4 A
  • Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr): 60 ns
  • Current - Reverse Leakage @ Vr: 4 µA @ 1.1 V
  • Capacitance @ Vr, F: 40pF @ 10V, 1MHz
  • Mounting Type: Surface Mount
  • Package / Case: E-MELF
  • Operating Temperature - Junction: -65°C ~ 150°C