JANTX1N5521CUR-1/TR Images
JANTX1N5521CUR-1/TR Images
Product Attributes:
  • Part Number: JANTX1N5521CUR-1/TR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: VOLTAGE REGULATOR
  • Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single
  • JANTX1N5521CUR-1/TR Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    E114
    BOARD EVAL FOR QT114 FLUID SENSR
    MXP5KE60CAE3
    TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO204AL
    AT28C256-15LM/883
    IC EEPROM 256KBIT PARALLEL 32LCC
    JANS1N4478/TR
    VOLTAGE REGULATOR
    MSMLG100CAE3
    TVS DIODE 100VWM 162VC SMLG
    DSC1103CI5-140.0000T
    MEMS OSC XO 140.0000MHZ LVDS SMD
    Product Specifications:
  • MfrPart.: JANTX1N5521CUR-1/TR
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: Military, MIL-PRF-19500/437
  • PartStatus: Active
  • Voltage-Zener(Nom)(Vz): 4.3 V
  • Tolerance: ±2%
  • Power-Max: 500 mW
  • Impedance(Max)(Zzt): 18 Ohms
  • Current-ReverseLeakage@Vr: 3 µA @ 1.5 V
  • Voltage-Forward(Vf)(Max)@If: 1.1 V @ 200 mA
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 175°C