JANTXV1N5969 Images
JANTXV1N5969 Images
Product Attributes:
  • Part Number: JANTXV1N5969
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: RECTIFIER
  • Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single
  • JANTXV1N5969 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    PIC16C62B-20/SO
    IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SOIC
    ATAM862M-TNQW4D
    IC MCU UHF ASK/FSK XMITTER SSO24
    CD4690
    VOLTAGE REGULATOR
    JANTX1N5310-1
    CURRENT REGULATOR DIODE
    DSC-PROG-8121-5032
    KIT 4POS 5.0X3.2 SOCKET DSC8121
    Product Specifications:
  • MfrPart.: JANTXV1N5969
  • Mfr: Microchip Technology
  • Description: RECTIFIER
  • Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single
  • Package: Bulk,Bulk
  • Series: Military, MIL-PRF-19500/356
  • PartStatus: Active
  • Voltage-Zener(Nom)(Vz): 6.2 V
  • Tolerance: ±5%
  • Power-Max: 5 W
  • Impedance(Max)(Zzt): 1 Ohms
  • Current-ReverseLeakage@Vr: 1 mA @ 4.74 V
  • Voltage-Forward(Vf)(Max)@If: 1.5 V @ 1 A
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 175°C (TJ)