JANTXV2N5153 Images
JANTXV2N5153 Images
Product Attributes:
  • Part Number: JANTXV2N5153
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: NPN TRANSISTOR
  • Category: Discrete Semiconductor Products~Transistors - Bipolar (BJT) - Single
  • JANTXV2N5153 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    SMDA03C-5E3/TR7
    TVS DIODE 3.3VWM 9VC 8-SO
    PIC32MZ2025DAL176-I/2J
    IC MCU 32BIT 2MB FLASH 176LQFP
    IC LED DRIVER OFFLINE DIM 24VQFN
    KSZ9897RTXC-TR
    IC ETHERNET SWITCH 7PORT 128TQFP
    JANTXV2N5416U4
    TRANS PNP 300V 1A
    JAN2N3743
    NPN TRANSISTOR
    Product Specifications:
  • MfrPart.: JANTXV2N5153
  • Mfr: Microchip Technology
  • Description: NPN TRANSISTOR
  • Product Category: Discrete Semiconductor Products~Transistors - Bipolar (BJT) - Single
  • Package: Bulk
  • Series: Military, MIL-PRF-19500/545
  • PartStatus: Active
  • TransistorType: PNP
  • Current-Collector(Ic)(Max): 50 µA
  • Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max): 80 V
  • VceSaturation(Max)@IbIc: 1.5V @ 500mA, 5A
  • Current-CollectorCutoff(Max): 50µA
  • DCCurrentGain(hFE)(Min)@IcVce: 70 @ 2.5A, 5V
  • Power-Max: 1 W
  • Frequency-Transition: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 200°C (TJ)