M1.5KE250A, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 214VWM 344VC CASE-1
M1.5KE250A Images
M1.5KE250A Images
Product Attributes:
  • Part Number: M1.5KE250A
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 214VWM 344VC CASE-1
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • M1.5KE250A Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    ATXMEGA64C3-AN
    IC MCU 8/16BIT 64KB FLASH 64TQFP
    MSAD165-18
    DIODE MODULE 1.8KV 165A D2
    PIC16F639-E/SS
    IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP
    MIC4680BMTR
    1 AMP 200KHZ SUPERSWITCHER BUCK
    MCP131-475E/TO
    IC SUPERVISOR 1 CHANNEL TO92-3
    JAN1N6631/TR
    RECTIFIER UFR,FRR
    Product Specifications:
  • MfrPart.: M1.5KE250A
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Bulk
  • Series: Military, MIL-PRF-19500
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: 1
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 214V
  • Voltage-Breakdown(Min): 237V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 344V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 5A
  • Power-PeakPulse: 1500W (1.5kW)
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)