M15KP130CAE3, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 130VWM 209VC DO204AR
M15KP130CAE3 Images
M15KP130CAE3 Images
Product Attributes:
  • Part Number: M15KP130CAE3
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 130VWM 209VC DO204AR
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • M15KP130CAE3 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    1N6004UR
    DIODE ZENER
    MIC2003-0.8YM5TX
    IC PWR SWITCH P-CHAN 1:1 SOT23-5
    1N4103-1/TR
    VOLTAGE REGULATOR
    PIC18F04Q41T-I/SL
    IC MCU 8BIT 16KB FLASH 14SOIC
    PIC16LC716-04I/SS
    IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP
    MASMCG36CAE3
    TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMCG
    Product Specifications:
  • MfrPart.: M15KP130CAE3
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Bulk
  • Series: Military, MIL-PRF-19500
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: -
  • BidirectionalChannels: 1
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 130V
  • Voltage-Breakdown(Min): 144V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 209V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 72A
  • Power-PeakPulse: 15000W (15kW)
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)