M15KP150CAE3, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 150VWM 243VC DO204AR
M15KP150CAE3 Images
M15KP150CAE3 Images
Product Attributes:
  • Part Number: M15KP150CAE3
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 150VWM 243VC DO204AR
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • M15KP150CAE3 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    MSMLG22A
    TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMLG
    LP2951-02BM-TR
    IC REG LIN POS ADJ 100MA 8SOIC
    PIC24F08KL402-I/SP
    IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28SPDIP
    MXLSMCG100CAE3
    TVS DIODE 100VWM 162VC SMCG
    APTGL180A1202G
    IGBT MODULE 1200V 220A 750W SP2
    MPLAD30KP150A
    TVS DIODE 150VWM 243VC PLAD
    Product Specifications:
  • MfrPart.: M15KP150CAE3
  • Mfr: Microchip Technology
  • BidirectionalChannels: 1
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 150V
  • Voltage-Breakdown(Min): 167V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 243V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 62A
  • Power-PeakPulse: 15000W (15kW)
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)