M15KP160CAE3, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 160VWM 259VC DO204AR
M15KP160CAE3 Images
M15KP160CAE3 Images
Product Attributes:
  • Part Number: M15KP160CAE3
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 160VWM 259VC DO204AR
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • M15KP160CAE3 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    HS12-00000O_03
    IC CUSTOM CONTROLLER
    SY10EP01VZG
    IC GATE OR/NOR 3.3/5V 4IN 8-SOIC
    DSA1101CA1-025.0000TVAO
    MEMS OSC AUTO LOW JITTER -40C-12
    JAN1N3043DUR-1/TR
    VOLTAGE REGULATOR
    PIC16F1574-E/P
    IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14DIP
    JANTX1N4108-1
    DIODE ZENER 14V 500MW DO35
    Product Specifications:
  • MfrPart.: M15KP160CAE3
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Bulk
  • Series: Military, MIL-PRF-19500
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: -
  • BidirectionalChannels: 1
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 160V
  • Voltage-Breakdown(Min): 178V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 259V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 58A
  • Power-PeakPulse: 15000W (15kW)
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)