M15KP36CAE3, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 36VWM 59.7VC DO204AR
M15KP36CAE3 Images
M15KP36CAE3 Images
Product Attributes:
  • Part Number: M15KP36CAE3
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 36VWM 59.7VC DO204AR
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • M15KP36CAE3 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    A1440A-1PL84C
    IC FPGA 70 I/O 84PLCC
    JANTXV1N6141
    TVS DIODE 6.9VWM 14.07VC C AXIAL
    PIC32MX570F512HT-I/MR
    IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64QFN
    MXLCE24AE3
    TVS DIODE 24VWM 38.9VC CASE-1
    PIC18F57K42-I/MV
    IC MCU 8BIT 128KB FLASH 48UQFN
    ATMEGA128L-8AC
    IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64TQFP
    Product Specifications:
  • MfrPart.: M15KP36CAE3
  • Mfr: Microchip Technology
  • BidirectionalChannels: 1
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 36V
  • Voltage-Breakdown(Min): 40V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 59.7V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 251A
  • Power-PeakPulse: 15000W (15kW)
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)