M5KP78CAE3, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 78VWM 126VC DO204AR
M5KP78CAE3 Images
M5KP78CAE3 Images
Product Attributes:
  • Part Number: M5KP78CAE3
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 78VWM 126VC DO204AR
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • M5KP78CAE3 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    1N4570AUR-1
    DIODE ZENER
    PIC18F2221-I/SO
    IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28SOIC
    MIC708M
    IC SUPERVISOR 1 CHANNEL 8SOIC
    JANS1N6327US/TR
    VOLTAGE REGULATOR
    TC6501P095VCTTR
    THERMOSTAT 95DEGC ACT LO SOT23-5
    APT5SM170S
    SICFET N-CH 1700V 4.6A D3PAK
    Product Specifications:
  • MfrPart.: M5KP78CAE3
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Bulk
  • Series: Military, MIL-PRF-19500
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: -
  • BidirectionalChannels: 1
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 78V
  • Voltage-Breakdown(Min): 86.7V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 126V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 40A
  • Power-PeakPulse: 5000W (5kW)
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)