MA1.5KE200CAE3 Images
MA1.5KE200CAE3 Images
Product Attributes:
  • Part Number: MA1.5KE200CAE3
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 171VWM 274VC DO204AR
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MA1.5KE200CAE3 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    MPLAD18KP28AE3
    TVS DIODE 28VWM 45.5VC PLAD
    ZL30260LDF1
    IC CLOCK MULTI/FREQ SYNTH 56QFN
    MSMLJ43CA/TR
    TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMLJ
    P6KE27CAE3/TR13
    TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC AXIAL
    DSPIC33FJ32MC104-E/PT
    IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44TQFP
    SST39VF1601-70-4C-EKE
    IC FLASH 16MBIT PARALLEL 48TSOP
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MA1.5KE200CAE3
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Bulk
  • Series: Military, MIL-PRF-19500
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: -
  • BidirectionalChannels: 1
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 171V
  • Voltage-Breakdown(Min): 190V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 274V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 5.5A
  • Power-PeakPulse: 1500W (1.5kW)
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)