MA15KP170AE3, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 170VWM 275VC DO204AR
MA15KP170AE3 Images
MA15KP170AE3 Images
Product Attributes:
  • Part Number: MA15KP170AE3
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 170VWM 275VC DO204AR
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MA15KP170AE3 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    CDLL936A
    DIODE ZENER
    SY100EL15ZC-TR
    IC CLK BUFFER 2:4 16SOIC
    ATSAMA5D23A-CNR
    IC MCU 32BIT EXT MEM 196TFBGA
    DSC1103CI5-114.0000T
    MEMS OSC XO 114.0000MHZ LVDS SMD
    MCP1402T-E/OT
    IC GATE DRVR LOW-SIDE SOT23-5
    MT8967AS1
    IC TELECOM INTERFACE 20SOIC
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MA15KP170AE3
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Bulk
  • Series: Military, MIL-PRF-19500
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: 1
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 170V
  • Voltage-Breakdown(Min): 189V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 275V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 55A
  • Power-PeakPulse: 15000W (15kW)
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)