MA15KP260AE3, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 260VWM 419VC DO204AR
MA15KP260AE3 Images
MA15KP260AE3 Images
Product Attributes:
  • Part Number: MA15KP260AE3
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 260VWM 419VC DO204AR
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MA15KP260AE3 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    PIC16F1713-E/ML
    IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28QFN
    SY88315BLEY
    IC LIMIT AMP 10MSOP
    ZL38AMBLDF1
    IC AUDIO SIGNAL PROCESSOR 64QFN
    PIC16LF1777-E/P
    IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40DIP
    MCP1501T-18E/SN
    IC VREF SERIES 0.1% 8SOIC
    MIC5200-3.3BM
    IC REG LINEAR 3.3V 100MA 8SOIC
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MA15KP260AE3
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Bulk
  • Series: Military, MIL-PRF-19500
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: 1
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 260V
  • Voltage-Breakdown(Min): 289V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 419V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 36A
  • Power-PeakPulse: 15000W (15kW)
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)