MALCE24AE3, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 24VWM 38.9VC CASE-1
MALCE24AE3 Images
MALCE24AE3 Images
Product Attributes:
  • Part Number: MALCE24AE3
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 24VWM 38.9VC CASE-1
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MALCE24AE3 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    MASMLG30CA
    TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMLG
    PIC18F26J50T-I/ML
    IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28QFN
    MCP47CVB08T-20E/ST
    OCTAL CHANNEL, 8-BIT, VOLATILE
    TC7109ACLW713
    IC ADC 12BIT DUAL SLOPE 44PLCC
    DSPIC33FJ128MC804-I/PT
    IC MCU 16BIT 128KB FLASH 44TQFP
    ATSAMD21G17A-MF
    IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48QFN
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MALCE24AE3
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Bulk
  • Series: Military, MIL-PRF-19500
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: 1
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 24V
  • Voltage-Breakdown(Min): 26.7V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 38.9V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 39A
  • Power-PeakPulse: 1500W (1.5kW)
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: 100pF @ 1MHz
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)