MAPLAD18KP15CA, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 15VWM 24.4VC PLAD
MAPLAD18KP15CA Images
MAPLAD18KP15CA Images
Product Attributes:
  • Part Number: MAPLAD18KP15CA
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 15VWM 24.4VC PLAD
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MAPLAD18KP15CA Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    PIC24FJ128GB110T-I/PT
    IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100TQFP
    1N3882R
    FAST RECOVERY RECTIFIER
    DSC6083JI1A-016K000
    MEMS OSCILLATOR ULTRA LOW POWER
    MCP6V86UT-E/OT
    SINGLE, ZERO-DRIFT OP AMP, E TEM
    1N5926B G
    DIODE ZENER 11V 1.25W DO204AL
    AX1000-1FGG484M
    IC FPGA 317 I/O 484FBGA
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MAPLAD18KP15CA
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Bulk
  • Series: Military, MIL-PRF-19500
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: -
  • BidirectionalChannels: 1
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 15V
  • Voltage-Breakdown(Min): 16.7V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 24.4V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 738A
  • Power-PeakPulse: 18000W (18kW)
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -55°C ~ 150°C (TJ)