MAPLAD6.5KP15CAE3 Images
MAPLAD6.5KP15CAE3 Images
Product Attributes:
  • Part Number: MAPLAD6.5KP15CAE3
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 15VWM 24.4VC MINI-PLAD
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MAPLAD6.5KP15CAE3 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    LX1671CLQ
    IC REG CTRLR BUCK 38MLPQ
    M2S010-MKR-KIT
    SMARTFUSION2 MAKER-BOARD
    BZV55C5V6
    DIODE ZENER 5.6V DO213AA
    JANTXV2N6800
    MOSFET N-CH 400V 3A TO205AF
    R4220F
    RECTIFIER
    PIC16F785-I/ML
    IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20QFN
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MAPLAD6.5KP15CAE3
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Bulk
  • Series: Military, MIL-PRF-19500
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: -
  • BidirectionalChannels: 1
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 15V
  • Voltage-Breakdown(Min): 16.7V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 24.4V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 267A
  • Power-PeakPulse: 6500W (6.5kW)
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -55°C ~ 150°C (TJ)