MAQ5300-1.5YML-TRVAO, Microchip Technology, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 1.5V 300MA 6DFN
MAQ5300-1.5YML-TRVAO Images
TVS DIODE 27.4VWM 52.4VC SQ-MELF
IC REG LINEAR 2.6V/2.85V 10MLF
DIODE ZENER 5.1V 1W DO213AB
MEMS OSC XO 150.0000MHZ CMOS SMD
MEMS OSC XO 27.0000MHZ LVCMOS
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 80TQFP
Product Specifications:
MfrPart.: MAQ5300-1.5YML-TRVAOMfr: Microchip TechnologyDescription: IC REG LINEAR 1.5V 300MA 6DFNProduct Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR)Series: Automotive, AEC-Q100PartStatus: ActiveOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 5.5VVoltage-Output(Min/Fixed): 1.5VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.2V @ 300mACurrent-Output: 300mACurrent-Quiescent(Iq): 120 µACurrent-Supply(Max): -PSRR: 65dB ~ 42dB (1kHz ~ 20kHz)ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: Over Current, Over TemperatureOperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: 6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®MAQ5300-1.5YML-TRVAO | Microchip Technology | NHE Electronics