MASMBJ14CA, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMBJ
MASMBJ14CA Images
MASMBJ14CA Images
Product Attributes:
  • Part Number: MASMBJ14CA
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMBJ
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MASMBJ14CA Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    A42MX24-TQ176M
    IC FPGA 150 I/O 176TQFP
    JANS1N4480US
    ZENER DIODE
    MXP4KE9.1A
    TVS DIODE 7.78VWM 13.4VC DO204AL
    LC75A/TR
    TVS DIODE 75VWM 121VC DO202AA
    JANTXV1N6323
    DIODE ZENER 9.1V 500MW DO35
    APT20DC120HJ
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 20A SOT227
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MASMBJ14CA
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Bulk
  • Series: Military, MIL-PRF-19500
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: -
  • BidirectionalChannels: 1
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 14V
  • Voltage-Breakdown(Min): 15.6V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 23.2V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 25.8A
  • Power-PeakPulse: 600W
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)