MASMBJ20A, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMBJ
MASMBJ20A Images
MASMBJ20A Images
Product Attributes:
  • Part Number: MASMBJ20A
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMBJ
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MASMBJ20A Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    JANTX1N752C-1/TR
    VOLTAGE REGULATOR
    JANTX1N6941UTK3CS
    SCHOTTKY DIODE
    MAP6KE8.2CAE3
    TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC T18
    11LC040T-E/MS
    IC EEPROM 4KBIT SGL WIRE 8MSOP
    VSC9908-01
    IC INTERFACE CONTROLLER
    JAN1N972B-1/TR
    VOLTAGE REGULATOR
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MASMBJ20A
  • Mfr: Microchip Technology
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: 1
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 20V
  • Voltage-Breakdown(Min): 22.2V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 32.4V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 18.5A
  • Power-PeakPulse: 600W
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)