MASMBJ24AE3, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMBJ
MASMBJ24AE3 Images
MASMBJ24AE3 Images
Product Attributes:
  • Part Number: MASMBJ24AE3
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMBJ
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MASMBJ24AE3 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    MLCE8.5A
    TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC CASE-1
    MCP606-I/SN
    IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8SOIC
    DSC1101DM2-020.0000T
    OSC MEMS LOW PWR SMD
    MXLPLAD36KP36AE3
    TVS DIODE 36VWM 58.1VC PLAD
    PIC24EP256GP202-I/SO
    IC MCU 16BIT 256KB FLASH 28SOIC
    MAP4KE350A
    TVS DIODE 300VWM 482VC DO204AL
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MASMBJ24AE3
  • Mfr: Microchip Technology
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: 1
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 24V
  • Voltage-Breakdown(Min): 26.7V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 38.9V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 15.4A
  • Power-PeakPulse: 600W
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)