MASMBJ40CAE3, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMBJ
MASMBJ40CAE3 Images
MASMBJ40CAE3 Images
Product Attributes:
  • Part Number: MASMBJ40CAE3
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMBJ
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MASMBJ40CAE3 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    MASMLG8.0CAE3
    TVS DIODE 8VWM 13.6VC SMLG
    DSC1001BI5-033.0000T
    MEMS OSC XO 33.0000MHZ CMOS SMD
    PIC32MX570F512H-I/MR
    IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64QFN
    JANTXV1N6315DUS
    DIODE ZENER 4.3V 500MW MELF
    MPLAD15KP58CAE3
    TVS DIODE 58VWM 93.6VC PLAD
    MCP6052T-E/SN
    IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8SOIC
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MASMBJ40CAE3
  • Mfr: Microchip Technology
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: -
  • BidirectionalChannels: 1
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 40V
  • Voltage-Breakdown(Min): 44.4V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 64.5V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 9.3A
  • Power-PeakPulse: 600W
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)